Pomysł na sesję fotograficzną
Sesja w plenerze Wrocław i okolice
14 marca 2022

Rodzinna sesja w plenerze - jakie miejsce wybrać?

W plenerze czyli gdzie?

 

Jakie jest Twoje pierwsze skojarzenie, gdy słyszysz stwierdzenie "sesja w plenerze"? Jakie miejsce widzisz? Może wyobrażasz sobie sielską łąkę, wysokie trawy, może widzisz swoją rodzinę na tle drzew w lesie lub w parku? Ja na pierwszą myśl o "plenerze" wyobrażam sobie polne ścieżki, zieleń traw i krzewów, popołudniowe wakacyjne słońce i czuję gorące powietrze. Ale to tylko pierwsza myśl, bo doświadczenie uczy mnie, że każda sesja na świeżym powietrzu jest wyjątkowa. Miejsce czy pora roku są tylko dopełnieniem Waszej rodzinnej historii i tłem dla Waszych relacji i emocji. 

 

Sesja w plenerze na łące Wrocław i okolice

Rodzinna sesja w plenerze - wasze miejsca

 

Jest niezliczona liczba miejsc, które możecie wybrać jako tło zdjęć rodzinnych. Park, łąka, lodziarnia, las, centrum miasta, własny ogród. Zdarza się, że sami już przed sesją, wiecie dokładnie, gdzie chcielibyście zrobić zdjęcia. Czasem jest to miejsce, do którego wracacie z sentymentem, czasem miejsce jest po prostu Waszym fotograficznym marzeniem. Jestem otwarta na Wasze propozycje i chętnie poznam nowe miejsca. A przed odbyciem się sesji i tak sprawdzę wybraną przez Was lokalizację, by przygotować się jak najlepiej do sesji. Zwracam wtedy uwagę na światło, na tło, na ewentualne "przeszkadzajki ", a także na bezpieczeństwo, aby Wasze dzieci mogły swobodnie biegać pomiędzy kadrami.

Ciążowa sesja w plenerze kolaż - Wrocław w parku Zachodnim

Brak pomysłu na miejsce do sesji? Przychodzę z pomocą

 

Najczęściej jednak przy wyborze miejsca słyszę od Was "zdajemy się na ciebie". Zadaję Wam wtedy kilka pytań, m.in. o Wasze upodobania, pasje, sposób, w jaki lubicie spędzać czas, wiek dzieci, możliwości dojazdu. Wyciągam wtedy swoją listę z miejscami i szukamy miejsca dopasowanego do Waszych potrzeb.

 

Rodzinna sesja w plenerze może mieć miejsce:

1. Plac zabaw

2. Park lub las

3. Łąka

4. Nad wodą - stawy, jeziora, rzeki i morze, plaża

5. Góry

6. Wasz rodzinny ogród lub działka

7. Miasto

 

 

Rodzinna sesja w plenerze na placu zabaw Wrocław

 

1. plac zabaw

 

To miejsce, na którym rządzą dzieci. Dlatego dajemy im tu wolną rękę. Moim zadaniem jest tylko za nimi nadążyć. Nie ukrywam, że jest to dla mnie nie lada wyzwanie i niezły trening. Ale ruch to zdrowie ;) Na placu zabaw aż kipi od emocji - począwszy od euforii i ekscytacji poprzez skupienie, czasem aż po złość i smutek, gdy ulubiona huśtawka jest zajęta, albo gdy w biegu zedrze się kolano. Nie znam lepszego miejsca, gdzie dzieci będą czuły się tak swobodnie i zachowywały z wrodzoną sobie naturalnością. Fotografie, które to uwiecznią, będą przypomniały Wam beztroskie i szczęśliwe dzieciństwo.

 

Sesja na placu zabaw sprawdzi się najlepiej dla dzieci od ok. 5 lat, tak żeby swobodnie mogły poruszać się na placu zabaw bez pomocy dorosłego. Kierując się wyborem konkretnego placu zabaw zwracam uwagę na jego kolory. Przeważnie sprzęty są w jaskrawych kolorach albo w kolorach tęczy, co wizualnie burzy spójność zdjęć. Na takich placach też można zrobić ciekawą sesję, ale trzeba ją wtedy dokładniej dopracować. Na naszych wrocławskich osiedlach pojawia się co raz więcej placów zabaw wykonanych z naturalnych surowców lub jednokolorowych - te będą się lepiej prezentować na fotografiach. Umawiając się na konkretny termin, musimy wziąć pod uwagę, jak licznie odwiedzany jest dany plac zabaw przez innych ludzi, staramy się unikać tłumów.

 

 

 

Sesja rodzinna w plenerze w parku, sesja ciążowa Wrocław i okolice

 

 

2. park lub las

 

I park i las to pewniaki na udaną sesję rodzinną. To takie "must have" w portfolio fotografa. Drzewa, trawy, liście - bliskość natury sprzyja odprężeniu. Przestrzeń daje możliwości do stworzenia różnorodnych kadrów. Drzewa są naturalnym tłem dla Waszych wygłupów. Możemy robić tam sesje o każdej porze roku - latem chowamy się w cieniu drzew, jesienią kolorowe liście nadają ciepłego klimatu, zimą w śniegu możemy ulepić bałwana a wiosną pozujecie na tle kwitnących krzewów. Zwykle zabieramy ze sobą koc, a dodatkowo czasem przynosicie dziecięce ulubione przedmioty - piłki, balony, zabawki, bańki mydlane. Na tej sesji nie ma nudy.

 

 

Sesja rodzinna w plenerze na łące, góry Dobków Villa Greta

 

 

3. łąka

 

Nieograniczona przestrzeń. Latem pełna kolorowych kwiatów, jesienią suchych traw. Daje również wiele możliwości fotograficznych. Dosyć popularne są sezonowe sesje na łące maków lub słoneczników. Na sesję na łące ubieram wygodne buty, bo wiem, że szczególnie dzieci potrafią wyjątkowo szybko przemieszczać się na takiej nieograniczonej przestrzeni, a ja za nimi zamierzam nadążać. Mam już przećwiczonych wiele scenariuszy zachowań dzieci, więc mało co jest w stanie mnie zaskoczyć. Dobrze, że moja czwórka nie pozwala mi osiąść na laurach i dba o moje fizyczne i mentalne przygotowanie do sesji. Znajomość różnych dziecięcych zachowań, a także ich etapów rozwojowych jest niezwykle ważna w pracy fotografa i pozwala  czuć komfort i daje poczucie, że wiemy, co się może zdarzyć. 

Podczas sesji na łące unikamy ostrego słońca, dlatego umawiamy się rankiem albo wieczorem.

 

 

Sesja rodzinna w plenerze na plaży, nad wodą, nad stawem, jeziorem, rzeką

 

4. Nad wodą - stawy, jeziora, rzeki i morze, plaża

 

Jeśli jest woda, może być mokro ;) Ale od początku. Akweny wodne są pięknym tłem do sesji rodzinnych. Zwłaszcza przy zachodzie słońca. Okolica, w której mieszkam, obfituje w niewielkie stawy. Niektóre są zadbane i zaopatrzone w pomosty, inne jeszcze dzikie z bujnymi zaroślami dookoła. Chętnie wykonuję przy nich sesje, bo znam je z każdej strony i wiem, co mogą mi fotograficznie zaoferować. A mogą dużo. Jednak podczas takich sesji musimy wzmóc czujność o nasze dzieci. Bliskość wody sprawia, że te sesje są z ograniczoną spontanicznością. Co innego, gdy w planach macie kąpiel. Jeśli pogoda sprzyja, a miejsce jest bezpieczne, to śmiało możecie wskoczyć do wody. Emocje na zdjęciach gwarantowane. Moczenie nóg w rzece, strumieniu, skakanie przez morskie fale, a może nawet skakanie z pomostu? 

Mam jeszcze niezrealizowane fotograficzno-wodne marzenie. Nie robiłam jeszcze zdjęć zimowych podczas morsowania. Ktoś chętny? Dla pierwszego ochotnika, który się zgłosi mam mega promocję. Zapraszam odważnych do kontaktu.

 

 

Sesja rodzinna w plenerze w górach Dolny Śląsk

 

5. góry

 

W województwie dolnośląskim mamy gór pod dostatkiem. Są miejsca bardziej popularne turystycznie, ale znajdziemy też mało uczęszczane szlaki, które są odskocznią od tłumów. Jeśli tak jak ja jesteście miłośnikami gór, a do tego marzy Wam się sesja z pięknymi widokami, to wspólnie możemy zrealizować to marzenie. Mnie długo nie trzeba namawiać na taki wypad, kto mnie zna, ten wie ;) Razem wdrapiemy się na górę albo zaproponuję Wam miejsce, gdzie po zaparkowaniu auta, spacerkiem podejdziemy na górską łąkę z pięknymi widokami. 

 

 

Sesja rodzinna w plenerze w ogrodzie, na działce Wrocław i okolice

 

6. Wasz rodzinny ogród lub działka

 

Dobrze znane Wam miejsce, w którym Wy a zwłaszcza dzieci czujecie się komfortowo, zieleń trawy, kolory kwiatów. To też jest fantastyczny pomysł na udaną sesję rodzinną. Jeśli wyrazicie chęć, aby przyjechała na Wasz ogródek lub działkę, poproszę Was o możliwość obejrzenia jej wcześniej. Teoretycznie w każdym miejscu da się zrobić zdjęcia, ale są czynniki, które muszą być spełnione, aby sesja wyszła dobrze - odpowiednie światło i kawałek przestrzeni z uporządkowanym tłem. 

 

 

Sesja rodzinna w plenerze w mieście Wrocław i okolice

 

 

7. miasto

 

Jest na końcu tej listy, ale w moich fotograficznych upodobaniach plasuje się w czołówce. Za co lubię miejskie plenery? Przede wszystkim za to, że dają nieskończenie wiele możliwości wykorzystania architektury w tle, tworząc ciekawe czyste i graficzne kompozycje. Miasto ma zupełnie inną energię i przestrzeń niż łąki i lasy. Zgiełk tłumu, tramwaje, klaksony, unoszące się zapachy z pobliskich restauracji, przypadkowi przechodnie, którzy zaczepiają podczas sesji i życzą miłego dnia. To wszystko buduje klimat sesji. Możemy wybrać się na jeden z wielu wrocławskich mostów, na Rynek, pospacerować między kamienicami albo znaleźć nowoczesną przestrzeń z przeszklonymi od dołu do góry budynkami. Plener miejski to też mury z graffiti, na takim tle chętnie pozują dzieci.

 

 

Sesja dziecięca w plenerze - mural, graffiti, Wrocław i okolice

 

Jakie miejsce wybralibyście na sesję? Możliwości jest wiele, nawet moja lista nie wyczerpuje wszystkich. Najważniejsze: miejsce ma być tłem do Waszych relacji i emocji, nie może przeszkadzać, powinniście czuć się tam komfortowo i swobodnie. Moim zadaniem będzie znaleźć w danym miejscu potencjał i wykorzystać go najlepiej jak potrafię. Nie potrzebuję wiele, aby stworzyć ciepłą historię waszej rodziny. 

 

Do zobaczenia w plenerze! 

Poleca się rodzinna sesja w plenerze :)

 

Chcę umówić się na sesję

 

 

Nagłówek 2

 

Duis congue lectus vel rutrum facilisis. In hac habitasse platea dictumst. Nam accumsan libero libero, vehicula fringilla elit mattis sed. Praesent nec feugiat velit, sit amet tempor justo. Suspendisse ac imperdiet urna, sed faucibus felis. Praesent fringilla sem non ligula venenatis laoreet. In sed iaculis eros. Aliquam laoreet erat volutpat eleifend varius.

Pejzaż górski fotografia natury Góry Izerskie

Monika Franczyk

 

+48 503 090 063

monika.naj1@gmail.com

E-mail
Wiadomość
wyślij
wyślij
Form sent
Please fill in all fields